Categories Aktualności Polecane

Co grozi za odmowę przeprowadzenia kontroli paleniska

Od 1 września 2019 roku obowiązuje w Krakowie zakaz palenia w piecach paliwem stałym, takim jak drewno czy węgiel. W związku z tym nasiliły się kontrole strażników miejskich w domach krakowian.

Niektórzy uważają, że strażnicy miejscy nie mają uprawnień do przeprowadzania kontroli palenisk w domach i za ewentualnie niewpuszczenie ich na posesję nie grożą żadne konsekwencje. Nic bardziej mylnego, bo w przypadku odmowy przeprowadzenia kontroli musimy się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Okazuje się, że kwestie tego typu jak kontrole palenisk reguluje art. 225. § 1. Kodeksu Karnego, który mówi, że  „Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.” Z tego przepisu wynika, że odmowa przeprowadzenia kontroli przez strażników miejskich najprawdopodobniej skończy się w sądzie, gdzie sprawa skończyć się może nawet karą pozbawienia wolności.

 


Źródło: krakow.pl

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]