Categories Turystyka

Krakowskie zabytki i ich dzieje: Sukiennice

Krakowskie Sukiennice zachwycają wspaniałą architekturą, choć i ich historia może zafascynować niejednego turystę.

 

Sukiennice, jeden z najważniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Kraków, to obiekt wyjątkowy. Turyści w czasie wycieczki po grodzie Kraka chętnie poświęcają mu swój czas, jednak nie każdy zna jego przeszłość. Jakie wydarzenia mają największe znaczenie dla tego obiektu? Jakie daty w dziejach Sukiennic są wyjątkowo ważne?

Historia Sukiennic rozpoczyna się w XIII wieku, a dokładniej – w 1257 roku, kiedy to z woli Bolesława Wstydliwego wytyczony został rynek, mający pełnić rolę głównego ośrodka handlowego miasta Krakowa. Z tego też względu na rynku szybko wzniesiono takie obiekty, jak ratusz, jatki, waga miejska oraz kramy handlowe. To one dały początek dzisiejszym Sukiennicom, których nazwa nawiązuje do sukna – jednego z najważniejszych towarów, z jakim można się było spotkać w XIV wieku na krakowskim rynku.

Z czasem kramy zostały zadaszone, z czasem luźne stoiska stworzyły jeden obiekt pełen mniejszych kramów. I w ten oto sposób, od XIV wieku, są Sukiennice ozdobą krakowskiego Rynku Głównego. Oczywiście forma Sukiennic zmieniała się dość często. Obecny wygląd to efekt prac z końca XIX stulecia, choć każdy detal architektoniczny tego obiektu wspaniale przypomina o długich dziejach krakowskich Sukiennic.

Większość z nas w czasie wycieczki po Krakowie odwiedza Rynek i rejon Sukiennic jako miejsca związane z tak ważnymi wydarzeniami, jak Hołd Pruski czy uroczysta przysięga, jaką złożył tu Tadeusz Kościuszko. Warto jednak pamiętać i o innych wydarzeniach związanych z Sukiennicami oraz z dziejami tej budowli.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]