Categories Turystyka

Skarby Krakowa: ulica Szeroka i jej zabytki

Dla wielu turystów Kraków to nie tyle starówka i jej zabytki, ale Kazimierz i wspaniałe pamiątki związane ze społecznością żydowską. Ta wyjątkowa dzielnica to kuszący cel wycieczki i świetne miejsce dla tych, którzy chcą ujrzeć najpiękniejszą kolekcję judaików w Polsce. Czym może oczarować zwiedzających Kazimierz?

Wiele atrakcji czeka na najważniejszej ulicy w żydowskiej części Kazimierza. Tu, przy ulicy Szerokiej, czekają i koszerne restauracje, i hotele urządzone w dawnych kamienicach żydowskich. Noclegi w nich są nieraz najlepszą okazją do tego, by poznawać lepiej bogactwo żydowskiej tradycji. Ich lokalizacja przy ulicy Szerokiej sprawia z kolei, że turyści mają najważniejsze zabytki Kazimierza na wyciągnięcie ręki. Ulica ta bowiem pełniła rolę nieoficjalnego rynku.

To przy niej powstała słynna Synagoga Tempel oraz bożnica Remuh wraz kirkutem. Jest on jednym z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie, a jego historycznym macewom z pewnością warto przyjrzeć się dokładniej. Zachwycić tu może i Bożnica Wysoka, i Bożnica Izaaka.

Najważniejszym obiektem jest jednak Stara Synagoga – jedna z najstarszych w Europie bożnic, które przetrwały do dziś. W jej murach mieści się obecnie ciekawe muzeum, którego zbiory pozwalają w niezwykle atrakcyjny sposób zapoznać się z kulturą oraz wiarą judaistyczną. Tu również w bardzo ciekawy sposób zaprezentowano dzieje krakowskich Żydów, którzy aż do czasów II wojny światowej stanowili najważniejszą grupę na terenie Kazimierza. Dziś pozostało po nich tylko wspomnienie oraz kilkadziesiąt ciekawych budowli, które można zobaczyć w czasie wycieczki po żydowskim Krakowie. Ze względu na ich historyczną wartość oraz piękną formę, Kazimierz stał się dzielnicą wyjątkową, znaną doskonale w całej Europie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]