Categories Turystyka

Krakowskie atrakcje. Kazimierz

Krakowski Kazimierz to dzielnica jeszcze do niedawna pozostawała poza zasięgiem wielkich inwestycji. Dziś powstają tu nowe hotele oraz restauracje, które – umieszczone w zabytkowych kamienicach – stają się coraz bardziej popularne wśród turystów.

 

Krakowski Kazimierz coraz piękniej prezentuje się, zaś znajdujące się na terenie tej krakowskiej dzielnicy zabytki są częstymi obiektami zainteresowania coraz częściej przybywających tu wycieczek.

Podobnie jak cały Kraków, tak i Kazimierz zachwyca wyjątkową architekturą i klimatycznymi uliczkami. Większość zabytków znajdujących się na terenie tej dzielnicy wiąże się z mieszkającymi tu do II wojny światowej Żydami. To po nich zachowały się tu i wspaniałe kamienice, i liczne synagogi.

Na co warto zwrócić podczas wędrówek po tej okolicy? Najcenniejsze z zabytków Kazimierza znajdą turyści pomiędzy ulicami Bożego Ciała a Szeroką. Najcenniejszym ze znajdujących się tu obiektów jest Stara Synagoga, zbudowana jeszcze w XV wieku przez czeskich Żydów. Obecnie w jej wnętrzu można zwiedzić bardzo ciekawe muzeum. To Muzeum Dziejów i Kultury Żydów, w którego zbiorach nie brak i archiwalnych fotografii, i przedmiotów związanych z judaizmem.

Koniecznie trzeba zajrzeć na najstarszą z żydowskich nekropolii na terenie Krakowa. To cmentarz Remuh, który założono w XVI wieku. Stare macewy sąsiadują zaś z ciekawą synagogą Remuh, w której do dziś odprawiane są nabożeństwa.

Kolejnym ważnym obiektem jest na krakowskim Kazimierzu synagoga Izaaka z XVII wieku, w której obejrzeć można ekspozycję obrazującą dzieje polskich Żydów.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]