Categories Turystyka

Kopalnia soli w Wieliczce

Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Krakowa. Kto w czasie wycieczki po Małopolsce odwiedzi to miejsce, ten z pewnością nie będzie żałował.

Zabytkowa Kopalnia soli „Wieliczka”, dzięki której Wieliczka zyskała międzynarodowe uznanie, to unikalna atrakcja, której z pewnością warto poświęcić swój czas.

Założona w okresie średniowiecza kopalnia soli do dziś zachwyca swymi rozmiarami, a prowadząca po dawnych wyrobiskach trasa turystyczna może oczarować każdego.

Podróż po kopalni w towarzystwie miejscowego przewodnika to wyjątkowa szansa na zapoznanie się z historią tego miejsca oraz na zdobycie wielu cennych wiadomości na temat pracy dawnych gwarków. W trakcie zwiedzania kopalni można też podziwiać dawne korytarze, potężne komory i podziemne jeziora. Największym powodzeniem cieszy się tu kaplica św. Kingi, która powstała w soli i która do dziś wykorzystywana jest jako podziemny kościół.

Wieliczka to jednocześnie wspaniałe atrakcje, które czekają na powierzchni i są ściśle powiązane z kopalnią. Ciekawie prezentują się górnicze szyby oraz budynek warzelni, wielkie wrażenie robi park św. Kingi oraz solankowe tężnie, będące jedną z najnowszych atrakcji turystycznych w tym mieście.

Wieliczka może się też pochwalić zamkiem żupnym, w którego murach mieści się obecnie placówka muzealna. W siedzibie dawnego zarządu Żup Krakowskich można dzięki temu podziwiać wiele ciekawych eksponatów, w tym jedyną w swoim rodzaju kolekcję zabytkowych solniczek.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]