Categories Turystyka

Krakowskie atrakcje – kościół Mariacki

Jest jedną z najsłynniejszych świątyń w Polsce oraz zabytkiem, którego w trakcie wycieczki do Krakowa nie można pominąć. Kościół Mariacki to piękna architektura, cenne dzieła sztuki sakralnej oraz historia, którą z pewnością warto lepiej poznać. Co warto wiedzieć na temat tego wyjątkowego zabytku?

Historia tego kościoła zaczyna się w początkach XIII wieku, jednak jego obecna forma jest efektem wielkiej przebudowy z XIV i XV stulecia. To właśnie wtedy kościół Mariacki stał się trzynawową bazyliką, utrzymaną w stylu gotyckim. Wielką ozdoba tej świątyni stały się wieże: licząca sobie 81 metrów wysokości Hejnalica oraz wieża licząca sobie 69 m wysokości, w której znalazło się miejsca na kilka zabytkowych dzwonów.

W kościelnym wnętrzu ujrzeć można wiele cennych dzieł sztuki. Piękne polichromie, ołtarze oraz obrazy tworzą tu kolekcję, która oczaruje każdego miłośnika sztuki sakralnej. Szczególną uwagę warto tu zwrócić na znajdujące się przy tęczy cyborium z XVI wieku, w którym przechowywany jest Najświętszy Sakrament, oraz na pochodzący z końca XV wieku krucyfiks, będący dziełem Wita Stwosza.

Dziełem tego artysty jest też najważniejszy element w wyposażeniu kościelnego wnętrza – słynny Ołtarz Mariacki, pochodzący z II połowy XV wieku. To jeden z najpiękniejszych przykładów średniowiecznej sztuki sakralnej. Gotycki ołtarz ma 12 m wysokości, 11 m szerokości, a w jego centralnej części można podziwiać scenę Zaśnięcia NMP.

Wspaniale prezentują się też płaskorzeźby umieszczone na zewnętrznych oraz wewnętrznych skrzydłach ołtarza. Są one poświęcone Matce Bożej i Jezusowi, a ich głównym motywem są najważniejsze sceny z ich życia. W potężnym wnętrzu kościoła Mariackiego, ten gotycki ołtarz prezentuje się wyjątkowo.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]