Categories Turystyka

Polskie skarby – katedra na Wawelu

Kraków to miasto wyjątkowe, pełne wspaniałych zabytków z różnych okresów historycznych. Wśród tych atrakcji, którym podczas historycznej wycieczki po tym mieście koniecznie powinniśmy się uważniej przyjrzeć, miejsce bardzo ważne zajmuje katedra na Wawelu.

 

Katedra na Wawelu to jedna z najważniejszych świątyń w kraju oraz miejsce, które w dziejach Polski odegrało bardzo ważną rolę. Na czym polega wyjątkowość tego zabytku?

Katedra na Wawelu to nie tylko wspaniała architektura, cenne dzieła sztuki i kaplice, które każdego mogą oczarować swym wystrojem. To miejsce, które zachwyca ciekawą przeszłością, w której zresztą odegrało rolę bardzo ważną. To właśnie tu, w murach wawelskiej katedry, koronowano kolejnych władców Polski. Wielu z nich zresztą w podziemiach tej świątyni zostało pochowanych. Ich groby można zobaczyć w kryptach, które zostały udostępnione turystom. Obok władców polskich spoczywają tu również Lech Kaczyński z małżonką, książę Józef Poniatowski, Józef Piłsudski oraz Władysław Sikorski. Warto tu również zajrzeć do Krypty Poetów, przypominającej o Adamie Mickiewiczu, Juliuszu Słowackim oraz Cyprianie Kamilu Norwidzie.

Inna atrakcja, której w czasie wycieczki po wawelskim wzgórzu nie można pominąć, znajduje się na kościelnej wieży. Kto wdrapie się na jej szczyt, ten będzie mógł zobaczyć słynny dzwon. To „Zygmunt” – ważący około 11 ton dzwon, który został odlany w 1520 roku. Ufundowany przez Zygmunta I Starego, do dziś umila swym dźwiękiem najważniejsze wydarzenia państwowe i uroczystości religijne.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]