Categories Aktualności Hyde Park

Budżet obywatelski na nowych zasadach | AwKrakowie.pl

30 milionów złotych wynosić będzie kwota do podziału w kolejnym budżecie obywatelskim na rok 2020.

W zeszłym roku weszła w życie nowa ustawa, która zmieniła zasady funkcjonowania budżetów obywatelskich. Według nowego prawa w miastach na prawach powiatu budżet obywatelski ma być przeprowadzany w formie konsultacji społecznych.

W ustawie ustalono także minimalną wysokość budżetów obywatelskich. Parlament ustalił ją jako co najmniej pół procenta budżetu miasta. W przypadku Krakowa daje to kwotę 30 milionów złotych. W Krakowie jedna trzecia tej kwoty (10 milionów zł) zostanie przeznaczona na budżet ogólny, natomiast 2/3 (20 milionów) zostanie rozdysponowane na projekty w poszczególnych dzielnicach Krakowa.

W ramach przygotowań do nowego budżetu obywatelskiego w kwietniu i maju odbywać się będą akcje promocyjne i informacyjne oraz spotkania z mieszkańcami. W tym samym czasie miasto zorganizuje także warsztaty pisania wniosków.

Propozycje projektów w ramach nowego budżetu obywatelskiego będą składane do końca maja 2019. Następnie projekty będą analizowane przez urzędników pod względem formalno-prawnym. Głosowanie rozpocznie się pod koniec września i potrwa do końca października. Wtedy też poznamy ostateczną listę projetków, które będą realizowane w ramach krakowskiego budżetu obywatelskiego w roku 2020.

Źródło: krakow.pl
 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]